„Box is easy if you have a jab…” – taki fragment komentarza zapadł mi w pamięć przy okazji oglądania jakiejś walki na YT … i chyba coś w tym jest. Wielu trenerów podkreśla, że lewy-prosty (zwany w stanach ‚jab’ albo ‚one’ a w dalszej części tego posta LP) jest ważniejszy od wszystkich innych ciosów i to z powodów które na pierwszy rzut oka nie wydają się mieć pierwszorzędnego znaczenia. Lewy prosty nie służy bowiem do urywania głowy przeciwnikowi, ani nie jest to cios knockout-ujący (na ogół – chociaż jak ktoś umie znaleźć dla niego takie zastosowanie to tylko dobrze o nim świadczy). Nadaje się za to do rozpoczynania akcji, do „kłucia” przeciwnika, trzymania przeciwnika na dystans, zasłonięcia przeciwnikowi pola widzenia, rozbijania gardy…
Zobaczcie sami… |
Źródło: https://www.youtube.com/embed/IBnBcGst5CI |
Prosto o lewym
Boks Technika, Metody Nauczania Wydawnictwa Akademii Wychowania Fizycznego Warszawa 2013 Można z powyższą definicją troszkę podyskutować, ale zostawię to na inną okazję. |
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=OeedpzLRe2 |
W skrócie:
- lewy prosty wyprowadzamy stojąc w pozycji wyjściowej w taki sposób, że lewa ręka zmierza w stronę przeciwnika… dość oczywiste. W podręcznikowym wariancie, podczas tego manewru ciężar ciała przesuwamy na nogę zakroczną (tą z tyłu). Dla bardziej doświadczonych bokserów jest to kwestia wyboru. Są tacy, którzy niemal odrywają zakroczną nogę osiągając duży zasięg i szybkość. Przyglądnijcie się jak to robi Ali, ale polecam najpierw nauczyć się podstawowej wersji.
- składają się na to dwa ruchy: ruch ręki która zmierza w kierunku twarzy oponenta oraz ruch ramienia które zostaje skręcone. W ten sposób podczas uderzenia powinniśmy zasłonić się lewym barkiem.
To bardzo ważne. Możemy nadziać się na wiele ciosów kontrujących. Jednym z takich ciosów może być ‚prawy na lewy’ bądź ‚prawy krzyżowy’. W linku poniżej zobaczycie co może się stać jeżeli nie zasłonimy się barkiem odpowiednio a naszym przeciwnikiem będzie Aleksander Powietkin.
Jest więcej tego typu filmików. Najłatwiej je znaleźć szukając po haśle ‚right cross’. (‚right cross’ wielu rozumie jako po prostu prawy prosty więc nie wszystkie będą się odnosić do tego co rozumiemy przez ‚prawy na lewy’)
Więcej w tym temacie zamieszczę w kolejnym poście, jak się okazuje nie taki prosty ten lewy-prosty…